Sveiki visiem! ...jautājums - no kurienes es nāku, manas dzimtas saknes - mani ir vienmēr interesējis.Tāpēc esmu šajā blogā ar vecvectēva Paul Max Bertschy uzvārdu.Viņa darbi liecina par to, kāds viņš bija cilvēks. Vecvectēva mūža darbs- uzceltā Liepājas pilsēta, kurā arī es piedzimu, liecina par viņa milzīgo gara spēku.Tādā veidā es būšu savienota garīgā pasaulē ar viņu, un ar Dieva palīdzību man būs vieglāk izpausties gan darbos, gan domās, gan dvēselē un garā. Mana devīze- Vienoti Garā!

trešdiena, 2013. gada 27. marts

pirmdiena, 2013. gada 25. marts

Atklājums!

Neprātīgie liepājnieki.


2003. gada februārī no varenās Berči ēkas
Siguldas ielā 2
palika vien šīs drupas...
Reiz pašā jūras krastā, Siguldas ielā tika uzcelta varena ēka, kuras arhitekts bija Maks Pauls Berči. Tā bija monumentāla ēka, kurā ilgus gadus atradās Liepājas psihoneiroloģiskā slimnīca. Deviņdesmito gadu vidū slimnīca pārvācās uz citu ēku. Vietējā laikrakstā tika rakstīts, ka beidzot lepnajā Berči ēkā taps varena viesnīca. Tik tiešām, vareni! Bet, kas notika, tā īsti vienkāršie liepājnieki nezina joprojām. 20. gadsimta mijā kāds Liepājas varenais lēma, ka ēkā ieperinājusies varen bīstama baktērija un nams jānojauc! Tomēr demontētās ēkas vērtīgos ķieģeļus izmantoja. Izmantoja jaunu un lepnu savrupnamu celtniecībā. Gan Rīgā (bijušā premjera- arhitekta celtajos namos!!!), gan Liepājā. Ķieģeļus ārdīja ar tādu joni, ka pie Berči ēkas 2002. gada vasaras pēcpusdienās pat stājās rindas ar būvmateriālu kārotājiem.
Tā nu Liepāja kāda neprātīgās mantrausības dēļ zaudēja šo unikālo namu. Ak, neprāts!

Slimnīcas nojaukšana 2002. gada vasarā.
Tautās mēļoja, ka pēc toreizējā reģionālā
oligarha Griģa pasūtījuma,
kura milzu nams atrodas tieši
pretīm nelamīgajai ēkai.
Kas ir Maks Pauls Berči? 
Mazliet par to, kas vēl nezina: 1870. gadā tika radīta Liepājas būvkomisija jauna pilsētas plāna izstrādei, kā arī tika nodibināts jauns pilsētas galvenā arhitekta postenis. Uz Kurzemes guberņas valdes publicēto uzaicinājumu par pilsētas arhitekta nepieciešamību Liepājas un Grobiņas pilsētām ar 800 rubļu gada atalgojumu atsaucās būvmākslinieks Maks Pauls Berči.

Viņš bija dzimis 1840. gada 1. janvārī Štrausbergas pilsētiņā, kas atrodas netālu no Berlīnes. Savu sākotnējo arhitekta izglītību apguva Berlīnes reālskolā, kur pamatzināšanas par arhitektūru deva un jauno arhitektu spēcīgi ietekmēja toreiz slavenais Berlīnes būvmākslinieks Karls Fridrihs Šinkels, ievirzot topošo talantu atbilstoši 19. gs. otrās puses historisma arhitektūras prasībām. Pateicoties Liepājas ekonomiskai augšupejai un tam, ka Berči bija vietējais arhitekts, viņš varēja gandrīz vienpersoniski veidot moderno Liepājas tēlu. Dižā arhitekta dzīves ceļš aprāvās 1911. gada 2.martā. Tēva iesākto darbu privātajā būvprojektu birojā līdz 1935.gadam veiksmīgi turpināja dēls Maksis.

Mazliet no ēkas vēstures
Ēkas celtniecība sākās 1885. gadā. Berči slimnīcu tiem laikiem netradicionāli projektēja kā paviljona tipa slimnīcu. Tā bija jauna un pārsteidzoša pieeja, un slimnīca bija viena no tolaik modernākajām celtnēm pilsētā.

Pēdējā reize, kad bija iespēja vismaz apjaust,
cik iespaidīga bija ēka,
kuras vietā tagad vien nejēdzīgs klajums,
kas apjozts ar atbaidošu dēļu žogu.
Kad 2002. gadā ēku sāka nojaukt, tā bija Labklājības ministrijas īpašums. Pirms jaukt nost, tika veikta ēkas tehniskā novērtēšana. To veica sertificēta būvinženiere Daina Kalveiša. Toreiz viņa pauda, ka, lai arī šo ēku projektējis slavenais arhitekts Berči, tās stāvoklis esot tik slikts, ka atjaunot to izmaksātu pārāk dārgi (savādi dzirdēt tādus apgalvojumus, laikrakstos lasot, cik izmaksā Dienvidu tilta celtniecība). Pamatojoties uz šo slēdzienu, pašvaldība atļauju ēkas nojaukšanai izsniegusi 2001. gada augustā.
Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektors Gunārs Silakaktiņš toreiz atzina, ka nekādā gadījumā nepiekrītot nojaukšanai kā vienīgajam iespējamam ēkas apsaimniekošanas variantam. Viņaprāt, šāda attieksme pret Berči mantojumu neesot ne saimnieciska, ne arī attaisnojama.

Fotogrāfs: Aigars Prūsis.
http://www.liepajnieks.lv/2007/12/neprtgie-liepjnieki.html

ceturtdiena, 2013. gada 14. marts

Tри сестры.

    Аквариум, Борис Гребенщиков 

                      

Что ж ты смотришь совой, 
дышишь словно рухнул с дуба 
 Посмотри на себя - хвост торчком, глаза востры 
 Это все пустяки - в жизни все легко и любо 
Пока вдруг у тебя на пути не возникнут три сестры
У них кудри как шелк, а глаза как чайны блюдца
 У них семь тысяч лет без "пардонов", без "мерси" 
У них сердце внутри, они плачут и смеются 
Посмотри им в зрачки и скажи: Прощай, прости
Три сестры, три сестры черно-бело-рыжей масти 
 В том далеком краю где не ходят поезда 
 Три сестры, три сестры разорвут тебя на части
 Сердце вверх, ноги вниз, остальное что куда 

 А в саду благодать, пахнет медом и сиренью 
Навсегда, навсегда, навсегда - я шепчу - приди, приди 
Кто зажег в тебе свет - обернется твоей тенью 
И в ночной тишине вырвет сердце из груди 
Три сестры, три сестры черно-бело-рыжей масти 
 В том далеком краю где не ходят поезда 
 Три сестры, три сестры разорвут тебя на части
 Сердце вверх, ноги вниз, остальное что куда 
  

trešdiena, 2013. gada 6. marts

Gleznotājam filma par neparastu mūku ar neparastu dzīves stāstu


Šī filma stāsta par to, kā cilvēks, būdams slavens kā dzejnieks, pašu populārāko dziesmu tekstu autors estrādes dziesmām, savā daiļrades slavas  stundā pēkšņi  novēršas un aiziet prom no pasaulīgās dzīves,  pieņem pareizticību, pieņem mūka kārtu, un kalpo Dievam Optinas klosterī.
                         


Фильм о редком случае из жизни популярного человека Онегина Гаджикасимова. Этот талантливый поэт, автор многих «гремевших» на всю страну песен «Алешкина любовь», «Позвони», «Восточная песня». Пик его популярности пришелся на 1960-1980 годы. И вдруг, на удивление огромной толпы фанатов, Онегин покидает сцену, чтобы кардинально изменить свою жизнь. Он выезжает из Москвы, а вскоре принимает крещение в православной церкви, и постригается в монахи. Отныне его имя Силуан, в Благословенной Оптиной Пустыни.

otrdiena, 2013. gada 5. marts

"Взросление". Игровой фильм.

Режиссер - Елизавета Ульрих
Оператор - Михаил Кац
Звукорежиссер - Владимир Сухарев
x Фестиваль студенческих фильмов "Питеркит" Санкт-Петербургского государственного университета кино и телевидения.

                  

http://vimeo.com/20377666#